בוררות

ניהול הליכי בוררות, הן כבורר והן כמייצג של צד בבוררות לרבות אישור הליכי הבוררות או ביטולם בבית משפט. עו"ד אשר שרביט הינו בורר מוסמך "בפדרציה לבוררות.

כל אחד מאיתנו יודע, שכאשר אנחנו נקלעים לסכסוך – עסקי, אישי, משפחתי או אחר – הדרך להכרעה ולפתרון הסכסוך, עוברת לרוב בבית המשפט. חשוב להבין, הפנייה לערכאות משפטיות זו בחירה ולא מצב של "אין ברירה".

כשאנו בוחרים לפעול באמצעות תביעה משפטית, אנו זקוקים לעורכי דין, לשופטים ולטיפול של מערכת בית המשפט כולה. כדי להגיע לפתרון הסכסוך, אנו נאלצים לעבור מסלול מייגע, שעולה לנו הרבה מאד כסף, גוזל מאיתנו זמן עבודה יקר ולעיתים עינוי דין ועגמת נפש. זו לא דרך מהירה, זו לא דרך זולה, וזו גם לא דרך נעימה.

בוררות הינה אלטרנטיבה להליך משפטי. הליך בבית משפט נדון בפני שופט אשר אין לו בהכרח את המומחיות לנושא הנדון לפניו. כמו כן הליך משפטי מתנהל בדרך כלל לאורך זמן רב.
בוררות מאפשרת ניהול מקצועי של ההליך והתאמת בורר לסכסוך. בהליכי בוררות מאידך הצדדים בוחרים את הבורר, כך שיכולים לבחור כבורר על פי התמחותו ומומחיותו בתחום הסיכסוך. הבוררות יכולה להתקיים רק כאשר ישנה הסכמה בין הצדדים להעביר את ההכרעה בסכסוך שביניהם לבורר.
בוררות מאפשרת פיקוח על ההליך ולוחות הזמנים, עלויות סבירות והוגנות. הליכי הבוררות מאפשרים ליישב סכסוכים ולהגיע תוך זמן קצר ובאווירה נעימה לפתרון הוגן ויעיל, תוך שליטה בלוח זמנים, מבלי להיות קשורים ללוחות הזמנים שנקבעו ע"י בית המשפט. כן קיימת אפשרות לקיום הליך ערעור לפי בחירת הצדדים.
הליכים בבית משפט הם הליכים בדלתיים פתוחות וחשופים לפרסום, כולל באינטרנט. לעומתם, הליכי בוררות הינם הליכים חסויים. יש בכך חשיבות לצדדים המעוניינים בדיסקרטיות ההליכים המשפטיים בענייניהם.

כל אדם יכול לשמש כבורר ולפיכך, בורר אינו חייב להיות עורך דין. עם זאת, מומלץ לבחור באדם מקצועי, שיש לו גם היכרות עם החוק, אך גם עם נורמות השוק בתחום הסכסוך. מומחה בתחום מסוים יכול לשמש בורר, כמו גם איש עסקים, עורך דין, או כל אדם מן השורה. רצוי לבחור בורר שיש לו ניסיון וזיקה לתחום הסכסוך, אשר עבר הכשרה מסוימת לבוררות

הליך בוררות הוא זול יותר, מהיר יותר, נעים יותר ודיסקרטי. הוא מאפשר גמישות מחשבית ושקיפות לצד בטחון ושקט נפשי ומתאים גם לפתרון סכסוכים בינלאומיים.
כל אדם, חברה או ארגון שיש לו סכסוך עם צד אחר יכול לבחור בהליך של בוררות.
בחירה בהליך בוררות לפתרון סכסוכים מעניקה לצדדים יתרונות רבים: חיסכון בזמן יקר וכסף, דיסקרטיות, ניהול ההליך באווירה נעימה, סיום מהיר של הסכסוך וחלופה מוצלחת לניהול הליך במשך שנים ארוכות בבתי משפט. יתרון חשוב נוסף, בבחירה בבורר ולא בשופט, הוא שבורר נשען על החוק, אולם אינו מחויב לפעול רק בהתאם לחוק ויכול להפעיל שיקול דעת מקצועי בהתאם לחוקי השוק ולנורמות נהוגות, או בהתאם לדין תורה.

מרגע שנחתם הסכם בוררות הצדדים מחויבים לקבל את פסק הבורר ודין הבורר כדין שופט.

פסק הבורר, הניתן בתום הליך הבוררות מחייב את הצדדים ודינו כפסק דין של בית משפט. הבורר נותן לצדדים פסיקה מנומקת בכתב וכל צד מחויב לבצע את פסיקת הבורר בהתאם לאמור בפסק הבורר. פסק הבורר ניתן לערעור בהתאם לתקנות חוק הבוררות ולתנאי הסכם הבוררות עליו חתמו הצדדים.

זקוקים לייעוץ משפטי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: